Toto všetko robili naši predkovia pre krásu

Toto všetko robili naši predkovia pre krásu

Zdá sa vám depilácia, čistenie pleti, chemický peepling či niektorá iná dnešná skrášľovacia metóda drastická? Pre porovnanie vám prinášame zoznam tých najuletenejších kozmetických postupov histórie.

1. Ženy v starovekom Ríme sa pre krásu natierali potom gladiátorov.

2. V stredovekom Japonsku si ženy z vyšších tried ako aj kurtizány odstraňovali svoj ťažký hrubý krémový make-up za pomoci slávičieho trusu.

3. Za čias kráľovny Alžbety túžili ženy po rovnako žiarivých červených vlasoch ako mala ona, preto si ich farbili za pomoci olova, síry a nehaseného vápna. Ak budete mať pocit, že krása bolí, spomeňte si, že v ich prípade boli častou cenou za jedovaté prostriedky krásy bolesti hlavy, nevoľnosti a krvácanie z nosa.

4. Výrazne menej drastické metódy používali stredoveké Benátčanky. Ak si budete chcieť zosvetliť vlasy podľa ich návodu, stačí ak zoženiete leva, odoberiete mu moč, votriete ho do vlasov a tie následne vystavíte slnečnému žiareniu.

5. V antickom Grécku bojovali o svoju krásu aj muži – za zmienku rozhodne stojí recept proti plešatosti – hlavu si natierali zmesou zvieracích exkrementov, tuku a krvi.

6. Trápi vás, že vaše zuby nie sú žiarivo biele? Japonky v 19. storočí tento problém vyriešili nadobro. Všetky vydaté ženy si lakovali zuby na čierno. Tým zakamuflovali všetky žlté škvrnky a navyše chránili zuby pred kazmi.

7. Skutočný dôvod, prečo starovekí Egypťania nosili okolo očí množstvo tieňov, nebola len estetika. Zmes nazývaná kohl bola zložená zo spálených mandlí, popola alebo rôznych minerálov mala za úlohu predovšetkým chrániť citlivú oblasť očí pred silným egyptským slnkom.

8. Zatiaľ čo dnes sa hovorí, že pehy sú stopy po bozkoch od anjelov, Američanky v 19. storočí ich považovali za neatraktívne. Preto si drhli pokožku zmesou citrónovej šťavy, cukru a Boraxu (prírodná soľ s obsahom bóru, ktorá používa napríklad na čistenie odtokov v domácnosti, či bielenie v garbiarstve).

9. V tudorovskom Anglicku bola biela pleť považovaná za znak vznešenosti, preto šľachta bola pre ňu ochotná priniesť aj značné obete. Doslova pre ňu umierali – na bielenie totiž používali jedovaté olovo, ktoré za rovnakým účelom používali už starí Gréci. Angličania celý postup však vylepšili a pre ešte bledší tón si dokonca nechávali púšťať žilou.

10. Obľúbená tvárová maska antických Grékov a Rimanov sa skladala z bahna a krokodílieho trusu, o ktorom boli presvedčení, že má skrášľujúce a omladzujúce účinky.

11. Dôkazom toho, čo všetko sú ľudia ochotní spraviť pre krásu je rozhodne obdobie veľkých načesaných parochní. Keďže v tom čase o tužidlách, či geloch ešte nikto nechyroval, pevnosť im dodával tuk. Ten však priťahoval potkany a keďže parochne sa upevňovali priamo na pôvodné vlasy a nechávali sa na nich celé týždne, dámy z vyššej spoločnosti spávali s klietkami na hlave, aby sa pred hlodavcami ochránili.

12. Rimania netúžili len po kráse, ale aj po sviežom dychu a belších zuboch. Namiesto ústnej vody používali výplachy močom – prekvapujúvo však nie rímskym, ale portugalským, ktorý považovali za efektívnejši.